top of page

Aktuality Židovské obce Teplice

Nejnovějši události, které se udály
Pozvánka na letní hry Hakoach
 

Srdečně si Vás dovolujeme pozvat na letní hry Hakoach, které se budou konat 12. - 14. září v Karlových Varech. Program s pozvánkou naleznete v příloze pod článkem.

 

 

 

Výleta za poznáním č.4
 

Další cesta za poznáním vedla tentokráte do Libochovic, kde jsme navštívili nejenom židovský hřbitov, ale i zámek a výstavu bonsají. Deštivý den byl nakonec prosluněný příjemnými zážitkami.

 

 

 

Návštěva sociální pracovnice
 

Sociální pracovnice Mgr.A.Tonová a vedení obce navštívilo naší dlouholetou členku paní L. Stančíkovou v Žatci a popřálo ji mnoho zdraví, štěstí a spokojenost při příležitosti narozenin .  

Koncert Severočeské filharmonie Teplice
 

Severočeská filharmonie Teplice se připojila též k oslavám 600 let Židů v Teplicích. Na koncertu zazněly díla Davida Poppera  a George Gershwina a dalších v podání Severočeské filharmonie Teplice pod vedením dirigenta Charlese Olivieri- Munroe a hostů Dominiky Weiss Hoškové (violoncello) a Jana Simona (klavír).

Děti Lipovky
 

Oslav se též zúčastnili členové naší Obce, kteří prošli minulostí v naší Obci a jejich rodinní příslušníci. Děti Lipovky je název projektu, který připomíná historii členů ŽO Teplice. Doufáme, že budeme v budoucnosti s našinci v zahraničí, více v kontaktu.

Děti Lipovky je projekt , kterým se ŽO snaží spojit se členy , kteří žijí mimo naše území a zapojit je do dění na naší Obci. Početná skupina osob ze Slovenska, Německa, Kanady, USA a především z Izraele navštívila naši Obec při oslavách 600 let příchodu Židů do Teplic. 

 

Pozvánka na výstavu
 

Dovolujeme si Vás pozvat na výstavu, která se bude konat v obřadní místnosti židovského hřbitova v Rakovnické ulici v Žatci 3.8.2014 od 16:00

Umístění desky na Žateckém židovském hřbitově
 

Na židovském hřbitově v Žatci byla umístěna deska informující návštěvníky o této památce. Děkujeme „ Sdružení rodáků a přátel města Žatec „ za pomoc při vybudování této desky.

Odhalení pamětní desky v Lounech
 

Starosta města Louny a předseda Židovské obce Teplice odhalili 23.6.2014 pamětní desku lounským Židům , která byla umístěna na Synagoze v Lounech. 
Odhalení se zúčastnilo značné množství občanů města Louny, starostové okolních obcí, zástupci FŽO ČR a NFOH.

Přednáška Pavlíny Bouškové
 

Židovští průmyslníci na Teplicku I. byla přednáška Pavlíny Bouškové pracovnice Regionálního muzea v Teplicích. Přednáška byla součástí oslav 600 let příchodu Židů do Teplic. 

10 hvězd
 

Židovské obce sdružené ve Federaci židovských obcí v ČR zahájily dne 10. 6. 2014 v Brandýse nad Labem projekt  EU s pracovním názvem  „ 10 hvězd „Tímto projektem se podařilo zajistit kompletní opravu 10 Synagog v jednotlivých regionech ČR.

Článek v německých novinách

 

Článek který vyšel  v Sachsische Zeitung
 

Vernisáž Jiřího Chadimy

 

Nahrávka saxofonisty Mikoláše Chadimy, který hrál dne 8. 6. 2014 na vernisáži svého tatínka Jiřího v židovské obřadní síni v Lounech - Mikoláš Chadima 8. 6. v židovské obřadní síni

Pokračování oslav - 600 let

 

Oslavy  600 let příchodu Židů do Teplic pokračovaly i při zahájení lázeňské sezony ve dnech 31. 5. - 1. 6.
Na vnitřním nádvoří teplického zámku se ochutnávalo víno z Chrámců, v Rokokovém sále teplického zámku vystoupilo divadlo Feigele z Prahy se svým vystoupením a ve večerních hodinách byla v prostorách teplického zámku X. muzejní noc s židovskou tématikou. Pro návštěvníky zámku byla otevřena též výstava 600 let Židů v Teplicích, ještě před  slavnostní vernisáží, která proběhne 19. 6. v 17 hod.

Brigáda dobrovolníků
 

Brigáda dobrovolníků z Aktion Suhnezeichen /Friedensdienste e.V (Německo), členů Židovské obce Teplice a studentů ze Střední průmyslové školy
strojní Teplice proběhla v Teplicích od neděle 25. 5. 2014 do úterý 3. 6. 2014 na kulturní památce Židovský hřbitov v Sobědruhách.  Celá akce byla
naplánována jako součást  připomenutí 600 let příchodu Židů do Teplic.
Brigádníci odvedli značný kus práce při stavění náhrobků, revitalizaci zeleně a zvelebení plochy hřbitova. Zástupce německé organizace  též provedl
ve spolupráci se Židovským muzeem v Praze databázi hrobů tohoto hřbitova.
Účastníci akce společně též navštívili řadu kulturních zařízení v ústeckém regionu, shlédli divadelní představení a vzájemně se poznávali při večerních
akcích.

Cesty za poznáním
 

Tradičně poslední neděli v květnu 25. 5. 2014 jsme v rámci  "Cest za poznáním s Šárkou a Vítkem" navštívili kulturní památku hřbitov v Úštěku, opravený Rabínský dům a Synagogu v Úštěku.
Krásné počasí bylo všem odměnou za příjemně strávený den naplněný nejenom poznáváním, ale též společným obědem a řadou dalších zábavných činností. Zvýšený zájem o naše akce vede k rozšiřování této aktivity i v budoucnosti. 

Gratulace paní Herskovičové
 

V plné svěžesti se  v květnu dožila 90-ti let naše nejstarší členka ŽO paní Bína Herskovičová z Mostu. Upřímně ji k tomuto jubileu blahopřejeme a přejeme hodně zdraví, štěstí a spokojenost v dalším životě. Pesachové Hagady.

bottom of page