top of page

Aktuality Židovské obce Teplice

Nejnovějši události, které se udály
Zemřela paní Kleinová
 

Vážené členky, vážení členové, s lítostí Vám oznamujeme, že dne 15.10.2014 zemřela paní Cecilia Kleinová, s níž se rozloučíme v neděli 19.10.2014 ve 14,00 hod. na židovském hřbitověv Brně.

 

Slavnostní koncert

 

Ve středu 8.10.2014  uspořádala ŽO Teplice na počest výročí 600 let příchodu Židů do Teplic,  ve spolupráci s Lázněmi Teplice a.s. za laskavého finančního přispění Ústeckého kraje, Statutárního města Teplice, Severočeských vodovodů a kanalizací, Plynomontu Teplice  a společnosti Šrouby Krupka s.r.o., slavnostní koncert, na kterém vystoupil Václav Hudeček, prof. Petr Adamec , Pavel Kirs  a Sang-A-Kim z Jižní Koree.

Beznadějné naplněný koncertní sál v lázních Beethoven zažil překrásný hudební večer.

Sympatizanti ŽO Teplice Václav Hudeček a jeho žena Eva Hudečková přislíbili svoji účast na představení knihy k 600 letům ŽO Teplice v listopadu 2014  a moc se těšíme na jejich další působení v Teplicích.

Seminář v Regionálním muzeu
 

Dne 1.10- 2.10.2014 proběhl v Regionálním muzeu v Teplicích  seminář k dějinám Židů v Čechách pořádaný Židovským muzeem v Praze. Seminář byl součástí letošní akce ŽO  - " 600 let příchodu Židů do Teplic ". Všechny příspěvky budou publikovány ve sborníku Židé v Čechách- Teplice 2014.

Bohoslužba Jom Kipur

 

Součástí ranní bohoslužby na JOM KIPUR je i MAZKIR tj. vzpomínka na naše zemřelé.Mazkir proběhl na naší Obci pod vedením melameda Tomáše Pulce, kdy jsme společně před svátkem JOM KIPUR zapálili Jizkor lampičky se jmény našich blízkých

Stavění Suky

 

Tak jako v minulých letech se i letos sešla parta ke splnění Micvy, stavění Suky. V úterý  14.10.2014 v 17.30 hodin se  zde setkáme s vrchním zemským rabínem K.E.Sidonem, kde si popovídáme o svátku Sukot.

Židé na Žatecku
 

Dne 11.9.2014 proběhla v Synagoze v Žatci vernisáž nové výstavy "Židé na Žatecku".Kurátor a autor výstavy pan Otakar Lobl připravil pro návštěvníky
nový pohled na historii Židů v Žatci a okolí. Výstava se setkává se značným zájmem obyvatel a o výstavě informují též zahraniční media. 

 

Děkujeme panu Loblovi za výborně udělanou akci.

Dětská Muzejní noc
 

Pár fotografií z "Dětské muzejní noci", která se konala v teplickém muzeu

Návštěva hřbitova v Sobědruhách

 

Na židovském hřbitově v Sobědruhách se v minulých dnech sešla českoněmecká delegace, mezi kterou nechyběli zástupci teplické židovské obce. Položili zde společně základy novému plotu, který bude židovské hroby vymezovat. Na hřbitov pravidelně přijíždějí dobrovolníci z Německa, kteří zde v rámci prázdninové brigády provádí očistné práce.

 

Text: teplickydenik.cz

Foto: Z. Traxler

 

Odkaz na článek a fotografie zde

Článek o hřbitově v  Sobědruhách

 

V německých novinách Dresdener Zeitung se objevil  28.4.2014 článek o hřbitově v Sobědruhách

 

 

Petice na podporu Izraele

 

Na webových stránkách www.petice24.com, naleznete petici pro podporu státu Izrael. Již k dnešnímu dni (13.8.2014) má petice 900 podpisů

 

Celé znění textu a podpis petice naleznete ZDE

Demonstrace na podporu státu Izrael

 

Zástupci Židovské obce Teplice se zúčastnili demonstrace na podporu státu Izrael, která se konala ve středu 6.8.2014 na Václavském náměstí v Praze a svoji přítomností vyjádřili podporu státu Izrael.

 

 

Foto: Jan Šimeček

 

Celý článek najdete zde

 

 

Jentl

 

 V roce 1982 se natáčel v bývalém Československu film Jentl, podle povídky I.B Singera, kde producentkou filmu a hlavní představitelskou byla Barbra Streisandová. 50 náhrobků ze židovského hřbitova v Mašťově sloužilo jako kulisa pro tento film. Náhrobky byly posléze odvezeny z místa natáčení (Roztyly u Nechranic) a uskladněny na Židovském hřbitově v Teplicích. Po 25 letech od natočení filmu se naše židovská obec rozhodla náhrobní kameny vrátit zpět na židovský hřbitov v Mašťově ( cca 250 - 350 kg). V roce 2007 se navrátilo 42 náhrobních
kamenů a v letošním roce se navrátilo zbývající 8 největších kamenů. V roce 2011 proběhla na židovském hřbitově v Mašťově za účasti ČUŽM a naší obce revitalizace staré části hřbitova a v roce 2013 byla převedena Městem Mašťov i spodní  nová část židovského hřbitova do vlastnictví obce. Všem, kteří se podíleli na převozu a  navrácení kamenů do Mašťova děkujeme. Zvláštní poděkování patří duchovnímu ŽO Teplice p. Tomáši Pulcovi, Nadačnímu fondu obětem holocaustu,                       p. V. Pokornému, Městu Mašťovu,  firmě Zacharda a Dokomak.
 

Michael Lichtenstein

 

 

Vernisáž Mariana Rainforesteiner

 

Dne 3. srna od 16 hodin proběhla další vernisáž v obřadní místnosti židovského hřbitova v Lounech. Své práce zde vystavuje Marie Steinerová, působící pod uměleckým jménem Marianna Rainforesteiner, která část svého dětství prožila v nedalekých Postoloprtech (do Loun chodila do školy). Součástí vernisáže bylo i etnojazzové hudební vystoupení, jehož se zúčastnila vystavující autorka coby zpěvačka spolu s bubeníkem Davidem Skálou (členem skupiny Psí vojáci), saxofonistou Janem Gruntem a Davidem Cajthamlem, který místo kytary tentokrát zvolil práci s vlastním hlasem.

 

Pavel Straka

 

 

Video z vesnisáže Marie Steinerové

 

Video z vernisáže v Obřadní síni v Lounech 3.8.2014

Pozvání na veřejné shromáždění

 

Veřejné shromáždění na podporu Izraele a proti antisemitismu

Praha – Václavské náměstí, u koně

středa 6. srpna 2014 od 17.00 hodin

 

Přijďte 

  • podpořit legitimní právo Izraele na obranu

  • odsoudit taktiku lidských štítů a zneužívání budov OSN

  • dodat médiím trochu jiné obrázky

  • pozvednout hlas proti antisemitismu v Evropě

 

Kdo, když ne my? Kdy, když ne teď?

 

Pořádá Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém, www.icej.cz

 

 

bottom of page