top of page

Aktuality Židovské obce Teplice

Nejnovějši události, které se udály
Cesty víry - Kameny zmizelých
 

V České republice se nachází množství vzácných židovských památek. Bohužel během fašismu a komunismu padesát let chátraly, byly ničeny. Některé objekty zmizely nenávratně. Někdy jsou jedinou upomínkou na kdysi významné židovské obce hřbitovy. Opuštěné jsou ponechány svému osudu. Stávají se obětí vandalů, kteří ničí nebo kradou náhrobky, kameny ze hřbitovních zdí, kovové předměty. Podobný osud měl i polní židovský hřbitov v Hřivčicích u Peruce. Během německé okupace zahynula většina Židů, kteří zde žili a ti, kteří přežili, emigrovali. O to, aby židovský hřbitov nepodlehl zkáze, se začalo starat několik občanů z Peruce.

ODKAZ NA CELÝ POŘAD ČESKÉ TELEVIZE ZDE

Zdroj ČT

Promítání filmu "Odvaha"

Rádi bychom Vás pozvali na promítání filmu "Odvaha", které se uskuteční v restauraci „  U koziček“ od 19 hodin  v úterý 6.9.2016 pod záštitou "Památníku šoa Bubny"
 

Těšíme se na setkání s Vámi.

Představenstvo ŽO

ODKAZ NA FILM

VII. ročník Letních her Maccabi

Milí priatelia,

Ústredný zväz židovských náboženských obcí na Slovensku v spolupráci s organizáciou Maccabi Slovakia si Vás dovoľujú pozvať  v poradí už na VII. ročník Letných hier Maccabi, ktoré sa uskutočnia v hoteli Grand Jasná, v termíne od 26.augusta do 28.augusta 2016.

Letné hry Maccabi patria k najväčším stretnutiam židovskej komunity na Slovensku. Účastníkmi hier sú všetky vekové skupiny so všetkých židovských obcí  a komunít na Slovensku.

Registrácia hier začína v piatok 26.8 od 10.00 hod, nasleduje obed a po obede je nachystaný animačný detský kútik, popoludní športy ako beh, detský stolný tenis a joga pre deti. O 19:00 je slávnostné otvorenie podujatia spojené so shabesovou večerou a po večeri nasleduje prednáška predsedu UZ ŽNO p. Igora Rintela

V sobotu po raňajkách sa odchádza na športovisko, kde budú prebiehať jednotlivé športy, animačný program pre deti, na menšie deti čaká skákací hrad, trampolína, obed pre všetkých. V popoludňajších hodinách je pripravená v hoteli prednáška T. Sterna  vid.príloha) a po havdale sa budú odovzdávať ceny, diplomy a prichystaný je kultúrny program.

V nedeľu po raňajkách je check-out z hotela do 10:00 hod.

Poprosím všetkých, ktorí majú záujem o koser stravu, aby ju nahlásili na mailovej adrese: gmeynerova@uzzno.sk

V prílohe nájdete program letných hier,  ako aj prihlášku, ktorú Vás poprosím vyplniť za každého osobitne a poslať späť na adresu:  gmeynerova@uzzno.sk

 

Budeme radi, keď prijmete naše pozvanie.

 

S pozdravom,

 

Nikol Gmeynerová

ÚSTREDNÝ ZVÄZ ŽIDOVSKÝCH NÁBOŽENSKÝCH

OBCÍ V SR

Projektový asistent

Panenská 4

811 03 Bratislava

+421 2 544 121 67

+421 918 531 947

gmeynerova@uzzno.sk

www.uzzno.sk

Návštěva židovského hřbitova v Liběšicích
 

Dne 18.7.2016 jsme navštívili židovský hřbitov v Liběšicích, který byl v průběhu roku 2015 předán ŽO Teplice Federaci židovských obcí ČR. Hřbitov v současné době za finanční podpory Nadačního fondu obětem holocaustu se snaží zvelebit Matana a.s. Praha. Která je správcem majetku FŽO. Hřbitov je ve velmi špatném stavu a v současné době  probíhá revitalizace celého prostoru, nafocení náhrobních kamenů a zdokumentování jejich stavu.

Sbírka na pomoc paní Irině
 

Sociální oddělení ŽO v Praze vyhlásilo sbírku pro paní Irinu, která žije na Ukrajině, je matkou 12 dětí a v současné době bojuje s rakovinou, na jejíž léčbu nemá peníze (peníze ze sbírky budou použity na uhrazení chemoterapií). Bližší informace najdete v přiloženém letáku. 

Fond, na který peníze půjdou, spravuje ukrajinský vrchní rabín Moshe Reuven Azman, nadace je na Ukrajině registrována a funguje v souladu s ukrajinskými zákony, viz vyjádření rabiho Azmana: 

I would like to express my gratitude to you for your initiative to help Irina. May the Lord bless all your good deeds. Answering your request, the situation is absolutely as described; Irina is Jewish, she is a mother of 12 children (they study at our Jewish school). Any help now is vital. International foundation Mitzvah (in Ukrainian - МБО «Міжнародний фонд сприяння і розвитку освіти, культури і благодійності «Міцва») is absolutely reliable. This is our charitable organization based on Jewish Community of Kiev and chaired by me. We provide different kinds of charitable projects for many years, the organization is duly incorporated, registered and validly existing under the laws of Ukraine.

Kind regards and blessings, Rabbi Moshe Reuven Azman

Rishon Lecion

S hlubokým zármutkem sdělujeme, že dne 29.6.2016 zemřela ve věku 68 let v Rishon Lecion ( Izrael),  dlouholetá členka ŽO Teplice paní Sylva Wilder roz.Nemetová.
 

Zichronam livracha

Návštěva na ŽO Teplice
 

Dne 16.6.2016 navštívil ŽO Teplice místopředseda PS ČR ing. Jan Bartošek,
senátor  a primátor města Teplice Jaroslav Kubera, tajemník FŽO JUDr. Tomáš
Kraus  a další hosté.
Jan Bartoška zapálil svíčku u Památníku obětem holocaustu, prohlédl si ŽO a navštívil Lázně Teplice a.s.  Pan poslanec Bartoška poděkoval představitelům ŽO Teplice za aktivity, které na svěřeném území zajišťují a přislíbil pomoc při zajišťování dalších akcí.

Odhalení pamětní desk obětem holocaustu ve Světlé nad Sázavou
 

Dne 20.6.2016 proběhlo odhalení pamětní desky obětem holocaustu ve Světlé nad Sázavou. Pozvání na slavnostní přijal i předseda ŽO pan Oldřich Látal .

ODKAZ ZDE

Pietní shromáždění na židovském hřbitově v Hřivčicích
 

Dne 21.6.2016 se konalo pietní shromáždění na židovském hřbitově v Hřivčicích, kde byl odhalen  Památník obětem holocaustu z Peruce za přítomnosti zemského rabína pana K.E.Sidona , dalších představitelů městské samosprávy a hostů. Památník byl vytvořen Spolkem pro záchranu židovských památek na Perucku, kterou inicioval ing. arch Ivo Suslík, společně se ŽO Teplice. Celou akci moderoval člen Spolku  farář Církve Československé husitské v Peruci Ivo Kraus. 

Přítomní si mohli prohlédnout zrenovovaný areál celého hřbitova a nově opravenou ohradní zeď s Památníkem obětem holocaustu.

Děkujeme všem sponzorům a hlavně organizaci (ESJF European Jewish Cemeteries Initiative) a NFOH. 

Foto: Petr Balajka

Velvyslanec státu Izrael navštívil židovský hřbitov v Žatci
 

Na návštěvu Žatce zavítal včera, ve středu 15. června, velvyslanec Izraele Gary Koren. Prohlédl si tamní židovský hřbitov, synagogu, největší sklad chmele na světě a další zajímavosti města. 

Zavítal také do lokality, kde dříve bylo vojenské letiště a odkud v roce 1948 fungoval letecký most na trase Žatec Izrael, prostřednictvím kterého putovaly zbraně na obranu nově vzniklého státu
Zdroj: Žatecký deník

Odkaz ZDE

bottom of page