top of page

Aktuality Židovské obce Teplice

Nejnovějši události, které se udály
Pietní setkání u Památníku obětem holocaustu v Teplicích​

Dne 28.1.2022 se konalo u Památníku obětem holocaustu v Teplicích vzpomínkové pietní setkání, kterého se zúčastnil hejtman Ústeckého kraje Ing.Jan Schiller, předseda Federace židovských obcí ČR    Ing. Petr Papoušek, ředitel  Památníku Terezín  pan Jan Roubínek, představitelé měst a obcí ústeckého regionu, zástupci spolků a organizací, členové židovské komunity a občané měst Teplice, Most, Chomutova, Kadaň.
Po úvodních hymnách ČR a Izraele pronesli řečnici Michael Lichtenstein, ing. Jan Schiller, Jan Roubínek své projevy, kde připomněli tento významný den a vzpomněli na oběti holocaustu. Duchovní ŽO Teplice pan Tomáš Pulc se pomodlil Kadiš a následně byly poleženy květiny, kamínky a zapáleny vzpomínkové svíčky.. 

Odkaz na článek na webu Ústeckého kraje

Odkaz na Český Metropol

Pietní setkání v Lounech

Ve čtvrtek 27. ledna se u lounské synagogy uskutečnilo vzpomínkové setkání u pamětní desky, která připomíná místní občany, kteří se stali právě oběťmi holokaustu mezi lety 1939 a 1945. Za město položili květinu k pamětní desce starosta Pavel Janda a místostarosta Vladimír A. Hons. K přítomným promluvila také zástupkyně Židovské obce v Teplicích a ředitel lounského gymnázia Václava Hlavatého Daniel Syrovátko.
 

Zdroj: Žatecký deník

 

Tubišvatový Seder

V pondělí 17.  01. 2022 od  17. 30 hod. proběhl na obci Tubišvatový Seder , který vedl  chazan FŽO Dany Vaněk. Bohužel se v době Covidu -19 sederu zúčastnilo málo osob. Doufáme, že naše další akce budou mnohem více navštíveny.

Průvodce košer potravinami v ČR

Vážení přátelé,
v příloze naleznete košer seznamy pro rok 2022.
Rabinát ŽOP

Chanuka 2021

Ve čtrvtek 2.12.2021 oslavili členové Židovské obce Teplice spolu s návštěvníky z Prahy svátek Chanuka. Chanukové svíce zapálil na balkonu obce chazan FŽO Dany Vaněk, k poslechu ve Společenském klubu zahrál Martin Krajíček a pod bedlivým dohledem mašgiacha Tomáše Pulce byl připraven tradiční Latkes. Členové obce a naši sympatizanti opět prožili příjemný večer.

Oprava židovského hřbitova v Mašťově

Ve spolupráci s NFOH byla v letošním  roce opětovně revitalizována oprava židovského hřbitova v Mašťově. Realizace projektu byla svěřena firmě Vitaliye Makondy, které děkujeme za kvalitně odvedenou práci.

Kameny Stolpersteine v Chomutově

Chomutov se zařadil mezi mnohá evropská města, kde lze nalézt tzv. Stolpersteine. Tyto česky nazývané kameny zmizelých jsou dlažební kostky s mosazným povrchem, které se vsazují jako trvalá připomínka do chodníků před domy, kde žily oběti holokaustu a nacistického režimu. Od pátku 22. října se jich v ulicích Chomutova nachází rovnou sedm kusů.

Převzato z oficiálních stránek města Chomutov.
Celý článek zde

Kameny Stolpersteine v Kadani

V pátek 01. 10. 2021 od 10. 30 hod.  byly v Kadani na hlavním náměstí položeny 4 ks „Kamenů zmizelých“. Akce byla realizována  ve spolupráci s městem Kadaň.  Modlitbu za umučené kadaňské spoluobčny přednesl duchovní ŽO Teplice pan Tomáš Pulc. O osudech zavzpomínal. historik a kadaňský patriot Petr Hlaváček. Akce se zúčasníl náměstek hejtmana UK   též starosta města pan Kulhánek a studenti místního gymnázia.

Sukot

V úterý 6.10.2020 jsme oslavili společně svátek Sukot. Bohužel nám počasí nedovolilo využít slavnostně vyzdobenou Suku a tak jsme společně slavili při dodržení vládního opatření ke koronaviru Covid-19 ve Společenském klubu ŽO. K poslechu nám zahrál Martin Krajiček a Sukotem nás provedl chazan FŽO Dany Vaněk.

Kever Avot v Terezíně

Členové Židovské obce Teplice na Kever Avot v Terezíně 29.8.2021.

Židovský hřbitov v Letově
 

I letos jsme prováděli inspekci na židovském hřbitově v Letově

Svatba Alli a Gregora na Židovské obci

Svatba Alli a Gregora na Židovské obci

Svatba Alli a Gregora na Židovské obci
Hledat video...
VIDEO-2021-08-19-19-14-30

VIDEO-2021-08-19-19-14-30

00:10
Přehrát video
VIDEO-2021-08-19-19-15-20

VIDEO-2021-08-19-19-15-20

00:12
Přehrát video
VIDEO-2021-08-20-09-34-48

VIDEO-2021-08-20-09-34-48

00:22
Přehrát video
Svatba Alli a Gregora na Židovské obci

 

Dne 18.8.2021 uzavřeli pod Chupou manželský svazek Alla Lugasy a Gregory Novák na naší obci. Odávajícím byl vrchní zemský rabín pan K.E.Sidon, svědkové byli Tomáš Pulca Chaim Kočí.|Po dlouhých letech jsme opětovně měli na Obci svatbu, která se velmi vydařila. Přejeme novomanželům pevný svazek . Mazal Tov.

Roš Chodeš  na Židovské obci Teplice

 

Ve Čt. 10.06.2021  se konala  od 17:00 hod. na ŽOT v modlitebně odpolední bohoslužba Mincha na první den Roš chodeš tamuz s chazanem Danny Vaňkem, za účasti  Vrchního zemského rabína K. E. Sidona a jeho manželky.
Po bohoslužbě  následovalo ve Společenském klubu představení divadla Faigele s Vidou Neuwirthovou. Na závěr zahrál tradiční  jidiš a hebrejské písniček Martin Krajíček. Velice pestrý a příjemný večer zpestřil svým grilováním duchovní a mašgiach FŽO pan Tomáš Pulc.
 

Naši  akci navšívil Ing. Valstimil Skála - předseda výboru pro kulturu a památkovou péči zastupitelstva ÚK a náměstek primátora Statutárního města Teplice pan Jiří Štábla.

Jirkov vdechl synagoze nový život. Je kouzelná, oceňuje židovská obec
 

Jako modlitebna sloužila naposledy ve třicátých letech minulého století. Za války jen o vlásek unikla demolici, byl v ní ale sklad a ještě před několika lety sloužila jako výkupna šrotu. Jirkovská synagoga má nyní svou důstojnost a půvab zpět. Město nechalo původně klasicistní budovu i se zahradou obnovit a ve středu poprvé pozvalo veřejnost, aby si mohla nový kulturní prostor prohlédnout.

Zdroj: Chomutovský denník


Celý článek zde

Roš Chodeš Sivan 2021

 

Ve středu 12.5.2021 jsme za přítomnosti vrchního zemského rabína K.E.Sidona, chazana FŽO Danyho Vańka oslavili Roš Chodeš Sivan 2021.                       Po bohoslužbě jsme ve Společenském klubu oslavili svátek s Martinem Krajíčkem, který zahrál jidiš a izraelské písničky.

Vzpomínková akce v Postoloprtech

 

V Postoloprtech na židovském hřbitově proběhla vzpomínková akce u pomníku obětem boje proti fašismu za přítomnosti člena představenstva ŽO Teplice Vitaliye Makondy.

Přednáška na téma Chasidští rabíni - Chabad

 

V  úterý 22.5.2021 proběhla ve Společenském klubu přednáška Chaima Kočího na téma Chasidští rabíni - Chabad. Cyklus přednášek bude pokračovat v červnu a dále po prázdninách letošního roku.

Židovský hřbitov Drahonice
 

Ve spolupráci s Vězeňskou službou Drahonive u Lubence se nám daří udržet ve slušném stavu židovský hřbitov Drahonicích u Lubence.
Děkujeme panu Charvátovi z vězeňské služby za organizaci práce a pracovnicím na hřbitově za dobře odvedenou práci.

Výročí úmrtí rabína Naftali Herz Emdena Halperina 1

 

V úterý 22.5.2021 jsme si připoměli 225 výročí od úmrtí rabína Naftali Herz Emdena Halperina 1 na starém židovském hřbitově v Teplicích.

Výročí úmrtí rabína Naftali Herz Emdena Halperina 1

 

V úterý 22.5.2021 jsme si připoměli 225 výročí od úmrtí rabína Naftali Herz Emdena Halperina 1 na starém židovském hřbitově v Teplicích.

bottom of page