top of page

Aktuality Židovské obce Teplice

Nejnovějši události, které se udály
Purim na Židovské obci Teplice

Purim který se slavil na židovské obci v Teplicích

Vernisáž "Židé v Žatci Osudy"

Dne 12. 11. 2022 se od 16:00 hod. se konala v Galerii u radnice v Žatci vernisáž výstavy Židé v Žatci  „ Osudy“.

Výstava potrvá do 30. 11. 2022. Výstavu organizuje Spolek rodáků a přátel Žatce ve spolupráci s NFOH a ŽO Teplice. 

Odhalení pamětní desky hrdinů 2. světové války Kurta Taussiga a Bedřicha Seligera

V pátek 11.l listopadu 2022 byly odhaleny pamětní desky hrdinů II. světové války Kurta Taussiga a Bedřicha Seligera v Teplicích Lipové ulici ( před objektem sídla ŽO). 

Vybudování pamětních desek bylo finančně podpořeno NFOH a spolupracujíci organizace ČOL a SLA Teplice.

Kameny zmizelých v Kadani

Ruth Krebs bylo pouhých 22 let, když byla deportovaná do terezínského ghetta. Do té doby žila v současné Tyršově ulici v Kadani. O život přišla o dva roky později, a to v koncentračním táboře v Osvětimi. 

 

Zdroj a celý článek zde:

https://chomutovsky.denik.cz/zpravy_region/kameny-zmizelych-kadan-20221007.html

Roš chodeš a narozeniny vrchního zemského rabína Karola Efraima Sidona

V neděli 28 srpna 2022 se konala na Židovské obci v Teplicích Roš chodeš party spojená s narozeninovou oslavou vrchního zemského rabína Karola Efraima Sidona. Více se dočtete ve čtvrtletníku Posel č.4/2022, které vyjde před Chanukou.

Roš chodeš a narozeniny vrchního zemského rabína Karola Efraima Sidona

V neděli 28 srpna 2022 se konala na Židovské obci v Teplicích Roš chodeš party spojená s narozeninovou oslavou vrchního zemského rabína Karola Efraima Sidona. Více se dočtete ve čtvrtletníku Posel č.4/2022, které vyjde před Chanukou.

Roš chodeš tamuz s chazanem Danny Vaňkem

Ve středu 29. 06. 2022 od 17:30 hod. se konala tradiční odpolední bohoslužba na první den Roš chodeš tamuz s chazanem Danny Vaňkem v modlitebně ŽO.  Po bohoslužbě se  konala party ve společenském klubu  s grilováním a spoustou košer dobrot, připravených našim duchovním. K dobré náladě nám zahrál PhDr. Martin Krajíček pár jidiš a hebrejských písniček. Fotografie ukazují  naskvělou  atmosferu, která na obci vládla.

Návštěva koncentračního tábora Osvětim​

Ve dnech 22.5.2022 - 24.5.2022 členové ŽO Teplice navštivili koncentrační tábor Osvětim (Polsko). Návštěvu organizoval Nadační fond obětem holocaustu, kterému děkujeme za velice zdařilou akci. Fotografie pořídil pan Petr Balajka.

Lag-ba omer

Ve čtvrtek 19.5.2022 se konala odpolední bohoslužba a  tradiční Lag-ba omerová párty za přítomnosti vrchního zemského rabína pana K.E.Sidona a chazana FŽO Dany Vaňka. 
K poslechu nám jako vždy zahrál Martin Krajíček. Duchovní ŽO Teplice pan Tomáš Pulc nám připravil skvělé pokrmy na grilu a všichni přítomní se dobře bavili do pozdních večerních hodin.

​Švýcarská delegace v Teplicích

Ve čtvrtek 12.5.2022 navštívili hosté z Curychu  sídlo židovské obce v Teplicích.  Předseda  ŽO Michael Lichtenstein seznámil  švýcarskou delegaci v čele s  jejich duchovním Jiřím Dvořáčkem s životem obce a navštívili  společně rovněž židovský hřbitov. 

Jom ha-Šoa v Terezíně

Ve čt 28. 04. 2022 v 14.00 hod. proběhlo ve dvorním traktu v ulici Dlouhá 17 v Terezíně čtení jmen  na Jom ha-Šoa za přítomnosti vrchního zemského rabína pana K.E.Sidona, členů ŽO Teplice, ředitele Památníku Terezín Jana Roubínka a řady dalších přítomných hostů. Pro přítomné vystoupil s hudební vložkou dětský sbor z Litoměřic.

Výstava Šárky Steinové

 V Po 25. 04. 2022 od 17.00 hod.  se ve Společenském klubu  uskutečnila vernisáž výstavy  dokumentů Šárky Steinové, na téma Translokační plány židovských obydlí v 18. století. a od  18.00 hod. ve Společenském klubu projekce dokumentárního snímku o paní Truncové. Zpověď téměř stoleté ženy, která navzdory režimům neustoupila z přesvědčení dělat to co je správné. I když za to hrozí trest nevyšší.

Za první republiky vyrůstala v česko-německo-židovském prostředí.  Příchod nacistů a později komunistů naprosto změnil život její i všech lidí v jejím okolí. Přes osobní oběti se postavila síle většiny a tajně pomáhala lidem, které doba likvidovala.  Co člověka nutí riskovat vše, aby pomohl druhým? Jakou roli hraje výchova, vzdělání a přátelé? Svůj životní příběh vypráví žena, která je pro všechny, co ji znají vzorem lidskosti, moudrosti a morální autoritou.

Pesach

 V Pá 15. 04. 2022 od 19:30 hod. se konala v modlitebně ŽOT odpolední bohoslužba Mincha a po ní následovala bohoslužba na Erev Pesach.

Tradiční pesachový seder vedl duchovní ŽOT Tomáš Pulc. V průběhu pesachového sederu jsme si společně přečetli Novou pražskou hagadu.

Obnovená synagoga v Plzni

Dne 11.4.2022 se představitelé ŽO Teplice zúčastnili slavnostního otevření obnovené synagogy v Plzni.

Židovský hřbitov v Bílině

V současné době probíha celková revitalizace židovského hřbitova v Bílině. Práce finančně podpořil NFOH.

Židovský hřbitov v Sobědruhách

Kulturní památka Židovský hřbitov v Sobědruhách na jaře 2022. Fotografie duchovního ŽO Teplice pana Tomáše Pulce.

Židovský hřbitov v Hřivčicích

Ve spolupráci se Spolkem pro obnovu židovských památek v Lounech a Nadačním fondem obětem holocaustu se daří obnovovat židovský hřbitov v Hřivčicích. V letošním roce bude opětovně postaveno 20  spadlých náhrobních kamenů.

Purim 2022

Dne 17.3.2022 jsme oslavili svátek Purim.

Letošní Purimová párty  se nesla v duchu klobouků, čepic a kožešinových beranic. Účastníci oslav přišli "vymóděni" s pokrývkou hlavy již do synagogy, kde proběhla bohoslužba, kterou vedl Dany Vaněk a  společně jsme přečetli Megilu Ester .

Ve společenském klubu ŽO pokračovala purimová party s bohatým košer občerstvením , k tanci a poslechu  tak jako tradičně  zahrál Martin Krajíček pár jidiš a hebrejských písniček.

bottom of page