top of page

Aktuality Židovské obce Teplice

Nejnovějši události, které se udály
Výstava v Lounech
 

V neděl 1.10.2017 se konala v obřadní síní židovského hřbitova v Lounech vernisáž výstavy " Židovský hřbitov Hřivčice -rekonstrukce a
historie". Výstavu připravil Spolek na obnovu židovských památek na perucku
" za finančního přispění NFOH. 

Přednáška na židovském hřbitově v Sobědruhách
 

 V út. 12. 09. 2017 od 17:00 hod se na židovském hřbitově  v Sobědruhách konala  komentovaná přednáška předsedy Chevra Kadiša Praha ČR Chaima Kočího a duchovního ŽOT Tomáše Pulce. Hojně navštívená přednáška ,kterou spolufinancoval Nadační fond obětem holocaustu, byla součástí projektu Společenský klub, který Židovská obec Teplice v letošním roce pořádá. 

Pietní akt připomenul smrt sovětských vojáků
 

Pietní akt věnovaný 75. výročí smrti 21 sovětských vojáků, kteří zahynuli v roce 1942 a jsou pochováni na teplickém židovském hřbitově, pořádala Židovská obec Teplice a společenská organizace Kovčeg - Archa.

Předseda Židovské obce seznámil přítomné s historií objevení hrobů a bohoslužeb provedených pravoslavným knězem a židovským rabínem. Na hroby umístili rudé karafiáty. Věnec položil Generální konzul Ruské federace v Karlových Vrech Michael Ledonov.

Zdroj: Teplický deník

Pokládání kamenů Stolpersteine
 

Za účasti Izraelského velvyslance byly v Teplicích položeny další kameny Stolpersteine

Záznam z akce zde

Kontrolní den na hřbitově Letov
 

V pátek dne 18.8.2017 proběhl  kontrolní den na starém židovském hřbitově v Letově, kde se v těchto dnech  započalo s vybudováním ohradní zdi hřbitova. Projekt zajistila FŽO, je financován organizací ESJF      a vybudování koordinuje organizace Matana a.s. 
Kontrolního dne se zúčastnili zástupci ŽO Teplice       a Města Podbořany. 

Výstava v Perucké knihovně
 

V příloze najdete letáček o výstavě "Perucké židovské rodiny", která měla vernisáž vPerucké hnihovně.

Letáček stáhni zde

Terezínská tryzna
 

neděli 21.5.2017  se konala v Terezíně tradiční Terezínská tryzna, které se zúčastnila řada členů a sympatizantů ŽO Teplice. Hlavní projev na tryzně přednesl předseda vlády Bohuslav Sobotka.

Celý článek zde

Společenský večer a brigáda
 

Ve středu 10.5.2017 od 18.00 hod. se ve Společenském klubu ŽO konal společenský večer s brigádníky z Německa realizované brigády na hřbitově v Sobědruhách. 
Předseda ŽO Teplice poděkoval přítomným za odvedenou práci a pozval je na společný výlet po židovských památkách SZ Čech, který se bude konat 25.6.2017

Přednáška Ing. Stanislava Děda
 

Ve Čt. 11.5.2017 od 18.00 hod. proběhla ve Společenském klubu ŽO přednáška Ing. Stanislava Děda – ředitele Regionálního muzea Chomutov s názvem Život Dr. Richarda Goldmanna. 
Ing. Stanislav Děd poutavě vyprávěl životní příběh celé významné chomutovské rodiny Dr. Richarda Goldmanna a též hovořil o možnostech, jak si v budoucnosti připomenout osudy chomutovských židů. 

Barevný region
 

pátek 19.5.2017 proběhla  v Ústí nad Labem  na Lidické nám.  akce „Barevný region“- 3.ročník, které se též zúčastnili zástupci naší ŽO a hudební skupina „ Menorah“  se Zuzanou Wirthovou a Josefem Guslbauerem. Akci organizoval VNM Ústeckého kraje.

Lag ba Omer
 

14.05.2017 od 18.00 hod. se konala na zahradě ŽOT Lag ba Omerová párty s rabínem K. E. Sidonem, který vysvětlil význam svátku Lag baomer. Součástí párty bylo občerstvení, které připraveno panem Tomášem Pulcem, Oldřichem Látalem a též některými dalšími účastníky setkání. Příjemného nedělního podvečera se zúčastnila větší množství členů a sympatizantů ŽO. 

  

bottom of page