top of page

Aktuality Židovské obce Teplice

Nejnovějši události, které se udály
Kontrolní den na hřbitově v Letově

Fotografie z kontrolního dne 12.7.2018 na hřbitově v Letově. 

Kontrolní den na hřbitově v Drahonicích u Lubence

Ve čtvrtek dne 12.7.2018  byl kontrolní den na hřbitově v Drahonicích u Lubence. Bylo konstatováno, že po jarních pracích, které byly na hřbitově provedeny, je nutné opětovně na podzim celý hřbitov posekat a vyřezat náletové křoviny.

Vysekání hřbitova v Sobědruhách

V neděli 15.7.2018 bylo provedeno za pomoci Mediační a probační služby a Úřadu práce Teplice sekání a údržba hřbitova v Bílině.

Výstava "Historie a rekonstrukce Židovského hřbitova u Hřivčic"

"Historie a rekonstrukce Židovského hřbitova u Hřivčic", která stále probíhá v obřadní síni u Židovského hřbitova v Lounech, ulice Rakovnická, GPS 50.3530103N, 13.804489E (vedle krematoria). 

 

Expozice obsahuje panely dokumentující průběh rekonstrukce zmiňovaného hřbitova včetně historických informací. Zároveň je zde možné na umístěném PC shlédnout dokument ČT režiséra Hovorky "Kameny zmizelých" týkající se tématu. Výstava by měla být též zařazena k akci Den židovských památek, která proběhne v neděli 12. srpna 2018.

 

Případní zájemci o shlédnutí výstavy se mohou obrátit na pana Fortíka (bydlí vedle obřadní síně), tel.: 604 762 255. Větší skupiny si mohou objedat prohlídku s výkladem, nutno sjednat předem na emailu peruc.ccsh@seznam.cz. Vstupné dobrovolné.

Informace o výstavě na webu: http://historie-zidu-perucko.hys.cz/vystava_hrivcice_2017

Stránky Židovského hřbitova u Hřivčic: http://zidovsky-hrbitov-hrivcice.hys.cz/

Stránky věnující se historii Židů na Perucku: http://historie-zidu-perucko.hys.cz/

PLAKÁT ZDE

Košer lahvování v Chrámcích

29.06 a 06.07.2018 proběhlo v Českém vinařství v Chrámcích košer lahvování za přítomnosti mašgiacha PŽO a člena ŽOT Tomáše Pulce. Lahvovala se vína ROSE 2015 polosuché a SVATOVAVŘINECKÉ 2015 suché jakostní víno z polohy Rudolice u Mostu.
Foto: Tomáš Pulc

Náhrobní kameny v Dubčanech

Začátkem července se nám podařilo vyzvednout ze země a postavit 15 náhrobních kamenů na židovském hřbitově v Liběšicích – Dubčanech. 

Více se dočtete  ve čtvrtletníku Posel č.3 ŽO Teplice, který pro Vás připravujeme na září tohoto roku. Všem děkujeme za dobře odvedenou práci a Nadačnímu fondu obětem holocaustu za financování obnovy tohoto hřbitova.

Odhalení pamětní tabule RAF

Dne 21. 6.2018 byla před sídlem Židovské obce Teplice odhalena pamětní tabule a zprovozněna lavička navigátora RAF, teplického rodáka Jana Roberta Alexandera. Lavička a deska byla zhotovena s přispěním Jednoty ČsOL, Severočeského leteckého archivu Teplice z. s. a Židovské obce Teplice.

​ČTI ZDE

Záchrana dalších 20 spadlých náhrobků

Za laskavého přispění Nadačního fondu obětem holocaustu se podařilo zachránit dalších 20 spadlých náhrobků na kulturní památce Židovský hřbitov
Teplice. 
Poděkování patří především stavební firmě, ale též všem, kteří se o záchranu vzácných pískovcových stél postarali.

Poděkování z Německa, Israele, Australie

Seher geehrte Herr Lichtenstein,

wir  Freunde von Shena Faerman waren sehr besorgt um die Gesundheit unseres Freundin, 

aber wir konnten nur mit Empathie helfen, weil wir weit voneinander leben. 

Aber nachdem wir herausgefunden haben, dass Sie ihr geholfen haben

 und  weiterhin helfen, unsere aufrichtige Dankbarkeit.

 

 

Mit freundlichen Grüßen

 

Lapuschner      - Deutschland

Preigerman      - Israel

Yasskii              - Israel

Lekhtman         - Australien

Návštěva z Lauderových škol v Praze

Studenti Lauderových škol v Praze v rámcí výletu do Krušných hor, navštívili  dne 25.06.2018 Nový židovský hřbitov v Teplicích. Na Novém židovském hřbitově je přivítal duchovní ŽOT Tomáš Pulc. Na úvod se studenti krátce seznámili s historí židovského hřbitova a potom se chopili připraveného nářadí. Celkem odpracovali při údržbě zeleně více než 100 hodin.

Jménem ŽOT děkuji všem studentům za dobře odvedenou práci a přeji hezké prázdniny. T. Pulc

Barevná planeta

Pár fotografií z akce Barevná planeta, která se konala v Ústí nad Labem
 

​Pořad ČT - Sen o Karolu Sidonovi

Portrét Karola Sidona, spisovatele, scenáristy, disidenta a zemského rabína, který je – a my s ním – turistou po vlastní historii. Režie J. Kratochvíl

Pořad najdete zde

​Šlošim

V pondělí 4.6.2018 se v modlitebně ŽOT konala bohoslužba Mincha s chazanem FŽO Danny Vaňkem na Šlošim, Roš kehila Oldy Látala z "l. ´Minjan Židovské obce Teplice podpořil též vrchní zemský rabín K.E.Sidon. 

Pohřeb našeho předsedy Oldřicha Látala

Dne 4.5.2018 jsme se rozloučili s předsedou židovské obce Teplice panem Oldřichem Látalem.  Poslední rozloučení nad hrobem provedl vrchní zemský rabín pan K.E.Sidon. Se zemřelým se přišlo rozloučit velké množství smutečních hostů. Více se dočtete ve 2. čísle čtvrtletníku Posel. 

Lag Baomer
 

Ve čtvrtek 3.5.2018  se konalo na ŽO v Teplicích odpolední bohoslužba Mincha na svátek Lag baomer. Bohoslužbu vedl rabín Daniel Mayer, který vzpomenul i zesnulého předsedu  ŽO Teplice Abrahama Moše ben Abrahama (Oldřicha Látala) přednesením EL male rachamim. Po bohoslužbě pan Rabín Mayer všem vysvětlil význam svátku Lag baomer. Po ukončení  se konala na zahradě Lag baomerová párty, kde k poslechu zahrál Martin Krajíček z Prahy.

bottom of page